BADANIA NAUKOWE
NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ

Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Liczba publikacji w portalu:   255   z czego w 2024 roku:   109

USA

Nowe kino z Polski w Nowym Jorku. Przed nami New York Polish Film Festival


AUTOR
Aleksandra Różdżyńska


Będzie to już 19 edycja imprezy promującej polskie kino w jednym z najważniejszych dla światowej kultury miast. W tym roku w programie odbywającego się w dniach 30 maja – 1 czerwca wydarzenia publiczność zobaczy filmy odwołujące się do aktualnych i ważnych dla polskiej społeczności tematów.

Festiwal Polskich Filmów w Nowym Jorku od lat przybliża nowojorskiej publiczności aktualne polskie kino, organizując także imprezy towarzyszące. Projekcje odbywają się w samym centrum Manhattanu, w Scandinavian House, popularnym miejscu promującym kulturę tej części Europy. Festiwal przyciąga nowojorczyków, ale skupia też wokół siebie nowojorską Polonię i przyjaciół Polaków. Stałymi gośćmi wydarzenia są między innymi fotografik Ryszard Horowitz, operator filmowy, autor zdjęć do nagrodzonego Oscarami „Nocnego kowboja” Adam Holender i profesorka Columbia University Annette Insdorf. Wśród autorów plakatów poprzednich edycji są Rafał Olbiński, Andrzej Dudziński, Andrzej Pągowski i młodzi twórcy: Dorota Kidziak, Natalia Olbińska, Weronika Hartowicz i Daniel Horowitz.Prawie dwie dekady historii

- Jesteśmy największym dorocznym przeglądem polskiego filmu na Wschodnim Wybrzeżu USA, jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych promujących polska sztukę w Nowym Jorku – mówi założycielka Festiwalu Hanna Hartowicz. - W ciągu 19 lat New York Polish Film Festival umożliwił publiczności obejrzenie ponad 300 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych. Współpracowaliśmy z Museum of Modern Art (MoMA), Museum of Moving Image, Anthology Film Archives, Gildią Reżyserów Amerykańskich, George Eastman Museum, Criterium Collection, z wydziałami filmowymi Columbia University i NYU, a także z takimi instytucjami polonijnymi jak Polish & Slavic Federal Credit Union, Fundacją Kościuszkowską i Instytutem Piłsudskiego.Wajda i Scorsese

- Organizujemy prelekcje i spotkania z twórcami z Polski. Naszymi gośćmi byli już między innymi: Joanna Kos- Krauze, Jowita Budnik, Agnieszka Holland, Michał Urbaniak, Magdalena Cielecka, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Potocka, Filip Bajon, Feliks Falk, Dariusz Gajewski, Mariusz Wilczyński, Jacek Borcuch, Kasia Figura, Borys Szyc, Andrzej Chyra, Agnieszka Więdłocha, Kasia Adamik, Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Różańska, Liliana Komorowska a także nie żyjący już Elżbieta Czyżewska, Ryszard Bugajski i Janusz Morgenstern – dodaje Hanna Hartowicz - Przez wiele lat Patronem Honorowym Festiwalu był Andrzej Wajda. Potem przy okazji spotkania poświęconemu wspomnieniu Wajdy jako gość specjalny odwiedził nas Martin Scorsese.

Nagradzane filmy

W programie tegorocznej edycji znalazły się filmy poruszające aktualne, ważne dla Polaków tematy. Wiele z nich to nowojorskie premiery. Publiczność zobaczy nagrodzoną na Festiwalu Filmowym w Wenecji i Nagrodą Orzeł „Zieloną granicę” w reżyserii Agnieszki Holland, przedstawiającą z różnych perspektyw sytuację uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. „Skąd dokąd” Macieja Hameli, umieszczony w tym roku na oscarowej shortliście, to dokument ukazujący początek inwazji Rosji na Ukrainę i ucieczkę obywateli tego kraju przed wojną. Prezentowane wcześniej na Festiwalu w Cannes „Tak, jak było” Damiana Kocura i Anastasiii Solonevych jest krótkometrażową fabułą o trudnym powrocie młodej bohaterki do rodziny w ogarniętej wojną Ukrainie. „Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka to nagrodzony na Festiwalu w Gdyni polityczno-psychologiczny thriller. Widzowie zobaczą też polskiego kandydata do Oscara, animowaną adaptację uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Chłopi” wyreżyserowaną przez DK Welchman i Hugh Welchmana.

Amerykańska publiczność czeka także na filmy obyczajowe i komediowe. Odpowiedzią na to będą projekcje „Święta ognia” Kingi Dębskiej – komediowego dramatu o życiu dwóch sióstr zmagających się z fizycznymi i emocjonalnymi ograniczeniami, „Na Twoim Miejscu”, pełnometrażowego debiutu Antonio Galdameza Munozy o małżeństwie, które niespodziewanie dla siebie zamienia się płciami i „Kajtka czarodzieja” - opowieści o świecie dziecięcej wyobraźni i dorastaniu, adaptacji prozy Janusza Korczaka w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.

Prezentowane na Festiwalu obrazy obejrzy Jury, w którym zasiądą: Karolina Porcari – reżyserka i aktorka (Przewodnicząca Jury), Zofia Schroten Czerniejewicz – producentka, dyrektorka Sceny Polskiej w Holandii, Grażyna Drabik - dziennikarka, krytyk teatralny, wykładowczyni akademicka, Piotr Jaxa – fotografik i operator filmowy oraz Bartek Rainski - filmowiec, koproducent nagrodzonego tegorocznymi Oscarami filmu „Strefa interesów”. Jury przyzna dwie nagrody: Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego Ponad Granicami i Nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej za najlepszą kreację aktorską. Na swojego faworyta zagłosuje też potem publiczność odsłony online NYPFF, formuły, która umożliwia kontakt z polskim kinem Amerykanom także poza Nowym Jorkiem.

19. New York Polish Film Festival odbędzie się w dniach 30 maja – 1 czerwca. Po projekcjach filmów w Scandinavian House rozpocznie się odsłona online, która potrwa od 3 do 16 czerwca.


Więcej informacji: https://www.nypff.com


Głównym sponsorem festiwalu jest od lat Żywiec (Grupa Żywiec S.A.). Impreza otrzymała też wsparcie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Polskiej Misji przy ONZ i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a także innych organizacji, prasy polonijnej i prywatnych osób.
BADANIA POLONIJNE - INDEXKOPIOWANIE MATERIAŁÓW Z DZIAŁU BADANIA POLONIJNE PORTALU POLONII - ZABRONIONE

Zgodnie z prawem autorskim kopiowanie fragmentów lub całości tekstów wymaga pisemnej zgody redakcji.
DZIAŁ BADANIA POLONIJNE PORTALU POLONII WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   23271   RAZY

PORTAL POLONII
internetowa platforma wiedzy o i dla Polonii

W 2023 roku projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów


Kwota dotacji: 175 000,00 zł
Kwota całkowita: 191 000,00 zł


Portal Polonii (portalpolonii.pl) łączący w swoich publikacjach rezultaty badań naukowych nad polską diasporą z bieżącymi informacjami o działalności Polonii, jest wielopłaszczyznową platformą wymiany myśli i doświadczeń: środowisk badaczy i organizacji polskich oraz polonijnych poza granicami kraju. Dotychczas te perspektywy, pomimo, że uzupełniają się w sposób naturalny, prezentowane były odrębnie. Za tym idzie nowy sposób prezentacji zagadnień związanych z życiem i aktywnością naszych rodaków, potrzebny w równym stopniu Polonii jak i środowisku akademickiemu.

Polonii – co wiemy z analiz badawczych - brakowało często usystematyzowanej, zobiektywizowanej wiedzy na temat m.in. historycznej perspektywy i zrozumienia kulturowych procesów kształtowania się polskich ośrodków na emigracji. Akademikom starającym się śledzić aktualne doniesienia pochodzące od polskich organizacji w świecie, brakowało dotychczas miejsca, w którym na podstawie metodologicznie uporządkowanych źródeł i poddanych krytycznej analizie treści, można wyznaczać trendy i kierunki badań nad Polonią. Dzięki Portalowi Polonii oba wymienione aspekty spotykają się w jednym, powszechnie dostępnym miejscu, tworząc synkretyczną całość, z perspektywą dalszego rozwoju. Portal dostarcza także – co ważne - wieloaspektowej informacji o Polonii rodakom w kraju, wśród których poczucie wspólnoty ponad granicami jest w ostatnich latach wyraźnie zauważalne.